X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
شرایط و وضع عمومی انبارها - حسابداری
 
 
تو بخوان قصه مردان حساب و عدد و سود و زیان و قلم و ثبت و سیاق، کز همان روزهای نوروز در انبار بمانند و بگیرند و ببندند و شمارند و نویسند دو صد مشق در آن دفتر پیچیده به قیطان، که اگر خط بخورد یا که شود دیر، بهراسند از آن هیبت آن هیات سه مرد قلندر، همان هیات تشخیص علی الراس و اگر مانده حسابی نشود جمع، بر سر و صورت خود جمله بکوبند و دو صد لعن فرستند بر آن مرد ونیزی، همان لوکه پاچولی، که همه تی اکانت و دو طرف ثبت حساب از کرامات و افاضات هموست..
 
 
شرایط و وضع عمومی انبارها
نوشته شده در جمعه 10 آذر‌ماه سال 1391
ساعت : 07:15 ب.ظ
نویسنده : وحید

وضع طبیعی انبار

      انبارها باید از لحاظ وضع طبیعی، هوا،‌ درجه حرارت و وضع رفت و آمد در آنها براساس نوع و طبیعت اجناس و کالاهایی که در آن‌جا قرار داده می‌شود، ساخته شوند و می‌بایستی در آن نکات مربوط به هوا، درجه گرمی و سردی، گرد و غبار، نور و روشنایی، نظافت و بهداشت، سروصدا و مسایل ایمنی مربوط به محیط و فضای انبار و نظایر آن نیز رعایت گردد.

هم‌چنین باید فضای مورد نیاز برای افرادی که برای انجام کارهای انبارداری در آن رفت و آمد و فعالیت می‌کنند و یا راه‌ها و فواصل مناسب و کافی برای تردد وسایل حمل و نقل و جابجایی مواد و کالا در انبار از قبیل لیفت تراک یا چرخ‌های دستی و رفت و آمد اشخاص متفرقه و غیرکارکنان انبار در نظر گرفته شود. زیرا عدم توجه به هر یک از موارد فوق، خصوصاً عدم توجه به رعایت راه عبور و مرور و ایجاد فواصل مناسب درآن، سبب کندی و بوجود آوردن مشکلات در اجرای عملیات مربوط به جابجایی، چیدن و استقرار موجودیهای کالا و تحویل اجناس در انبار می‌گردد. ضمن آن که در خصوص ورود و اخراج اشخاص متفرقه به انبار باید ساختمان انبار محصور به دیوارهای غیرقابل عبور و به درب‌های قابل قفل شدن مجهز باشد تا در مواقع لزوم بتوان از ورود و خروج افراد غیرمسئول و یا ورود و خروج غیرمجاز مواد و کالا به انبار جلوگیری به عمل آورد.

بنابراین در طراحی و ساخت انبار باید نوع و طبیعت اجناس، حجم و اندازه،‌ خصوصیات، مشخصات،‌ خواص فیزیکی و شیمیایی،‌ نحوه چیدن و قراردادن و نگهداری آنها در انبار و نظایر آن مدنظر قرار داده شود. زیرا مواد و کالاهای مختلف موجود در انبار می‌بایست براساس خصوصیات، مشخصات، شکل و اندازه،‌ خواص فیزیکی و شیمیایی و نحوه و محل مصرف و ماهیت آنها طبقه‌بندی و تفکیک گردند و در محل‌ها و فضای خاص قرار داده شوند و گاهی اوقات می‌بایست دور از یکدیگر و در انبارهای جداگانه نگهداری و ذخیره گردند.

وضع انبارها از لحاظ حفاظتی

     انبارها از لحاظ حفاظت در برابر سرقت، آتش‌سوزی، پراکنده شدن موجودیها به علت در دسترس نبودن، فساد پذیری بعضی از اقلام  و یا توجه به رعایت علائم ایمنی بسته‌های کالا و مواد می‌بایست در شرایطی قرار گیرند که بتوان از هر نظر آنها را تحت نظارت و کنترل و حفاظت و ایمنی قرار داد. بنابراین لازم است انبارها از لحاظ حفاظتی شرایط و وضعیت و موقعیت زیر را داشته باشند:

·   انبارها باید دارای درب‌های مستقل و پنجره‌هایی با قابلیت ایمنی بالا و قابل بستن و باز شدن فقط از داخل انبار و دیوارهای غیرقابل عبور داشته باشند.

·       انبارها باید از لحاظ سرقت،‌ آتش‌سوزی و سایر آسیب‌های احتمالی پوشش بیمه‌ای مناسب داشته باشند.

·   انبارها باید از لحاظ ایمنی‌داری سیستم‌های اعلان خطر، وسایل اطفای حریق از قبیل،‌ سطل آتش‌نشانی حاوی شن و انواع خاموش‌کننده‌های دستی،‌ کپسول‌گاز کربنیک، بی‌کربنات،‌ هیدروکربورهای هالوژنه و وسایل و تجهیزاتی از قبیل لوله‌کشی آب با فشار قوی،‌ نردبان‌های موتوری، ‌ماشین‌های آتش‌نشانی  و خاموش‌کننده‌های سودا و اسید، خاموش کننده آبی و کفی، شیلنگ‌های قرقره‌ای، سیستم‌های آب‌پاش، پتوهای الیاف نسوز اطفای حریق و نظایر آن باشند تا در مواقع بروز خطر بتوان از آنها استفاده کرد.

·   در انبارهایی که احتمال تراکم هوای نامناسب و گاهی اوقات سمی وجود دارد،‌ گذاشتن وسایل الکتریکی محرک هوا مانند هواکش یا بادبزن لازم است تا وضع هوای داخل انبار را مساعد و پاک کند.

·   ورود و خروج اشخاص متفرقه باید طبق ضوابط معین و یا اجازه مسئولین مشخص شود. آن هم فقط در مواردی که نیاز به این کار احساس گردد و حتی‌المقدور انباردار و یا یکی از کارکنان انبار حضور داشته باشد.

·   دریافت و صدور کالا یا اجناس از انبار باید از دریچه‌ یا محل خاصی(مثلاً اطاق محل تحویل) انجام شود تا کنترل اشخاص مراجعه کننده،‌ موجودیهای کالا در انبار و کالای تحویلی را امکان‌پذیر سازد.

·   در صورتی که می‌بایست اجناس به مقدار زیادی از انبار خارج و صادر گردد و این عمل زمان بیشتری نیاز دارد. باید برگ درخواست کالا از انبار با فاصله و مهلت زمانی بیشتری تا هنگام تحویل کالا به انبار ارائه شود،‌ تا انباردار پس از آماده کردن مقادیر درخواستی نسبت به تحویل آنها در محل قسمت درخواست‌کننده و یا در محل همان انبار و یا محل مناسب دیگر اقدام کند.


:: چاپ این مطلب : کلیک کنید
(0 لایک)
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد